Tapered roller bearing 320-32X-FAG
Part number : 320-32X-FAG
FAG
Description
The Tapered Roller Bearing, known as 320-32X-FAG FAG, has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 17 mm.
  3 parts in stock (6 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Thrust washer - AS4565-INA INA
THRUST WASHER AS4565-INA
Tapered roller bearing - 32005-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32005-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • LIMITING SPEED
    12600  RPM
  • WEIGHT
    195  G
  • DYNAMIC LOAD
    39  KN
  • STATIC LOAD
    48.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description