Deep groove ball bearing SYNT55-L-SKF
Part number : SYNT55-L-SKF
SKF
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as SYNT55-L-SKF from the brand SKF, has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 210 mm and a thickness of 70 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    210  MM
  • THICKNESS
    70  MM
  • WEIGHT
    6200  G
  • LIMITING SPEED
    3100  RPM
  • DYNAMIC LOAD
    125  KN
  • STATIC LOAD
    137  KN
  • PACKAGING
    1
Description