Deep groove ball bearing 6901-28-V5-NTN
Part number : 6901-28-V5-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 6901-28-V5-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 6 mm.
  5 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X22X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X22X6-NBR
Deep groove ball bearing - 61901-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 61901-SKF
Thrust washer - AS1226 GEN
THRUST WASHER AS1226
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description