Deep groove ball bearing 63-22-C3-NTN
Part number : 63-22-C3-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 63-22-C3-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 16 mm.
  7 parts in stock (6 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X40X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X40X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6305-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-C3-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • RADIAL CLASS
    C3
  • CAGE
    Sheet metal
  • SEALING
    Non-tight
  • MATERIAL
    STEEL
  • WEIGHT
    183  G
  • DYNAMIC LOAD
    20.4  KN
  • STATIC LOAD
    9.25  KN
  • PACKAGING
    1
Description