Hydraulic seal US-43X63X10-NBR
Part number : US-43X63X10-11-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-43X63X10-NBR  has an inner diameter of 43 mm, an outer diameter of 63 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-43X63X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-43X63X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    43  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description