Hydraulic seal UP-24X32X3.25-NBR90
Part number : UP-24X32X3.250-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-24X32X3.25-NBR90  has an inner diameter of 24 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 3.25 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-30 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-30
O-Ring seal - OR-8X2-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-8X2-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    24  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    3.25  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description